Zalety kupienia istniejącej spółki akcyjnej

profesjonalna księgowość

Spółka akcyjna to jedna z najbardziej skomplikowanych form działalności, dlatego rzadko decydują się na jej założenie przedsiębiorcy z krótkim stażem, natomiast zdecydowanie częściej taki rodzaj jest wybierany przez średnie i duże firmy. Jest to rodzaj spółki kapitałowej, która w momencie założenia staje się podmiotem prawnym z określoną odpowiedzialnością majątkową.

Kto kupuje spółki akcyjne w upadłości?

SpotkanieJej cecha charakterystyczną jest podział akcji pomiędzy akcjonariuszy, proporcjonalny do wartości wkładu uiszczanego podczas zakładania spółki. Częstym zjawiskiem jest również obecność na giełdzie, choć nie jest to warunek konieczny do istnienia tego rodzaju spółki. Cel założenia tego rodzaju spółki może być dowolny, a jedynym warunkiem jest jego zgodność z obowiązującym prawem. Istnieją spółki o charakterze charytatywnym czy kulturalnym , jednak najczęściej spółki tego rodzaju prowadzą działalność gospodarczą i przedsiębiorczą. Nazwa spółki także ma dowolny charakter, jednak powinna zawierać dodatkowy zwrot „spółka akcyjna”, zwykle stosowany na końcu w formie skrótu S.A. Decydując się na założenie spółki akcyjnej musimy zdawać sobie sprawę, że rejestracja nowego podmiotu jest procesem długotrwałym, drogim i skomplikowanym.

Mężczyzna z notatkamiJeśli zależy nam na czasie, możemy znacznie przyspieszyć rozwój wydarzeń, decydując się na zakup istniejącej już spółki, znajdującej się w obliczu likwidacji. Jest to zjawisko popularne i często stosowane, bowiem w sieci znajdziemy mnóstwo ogłoszeń pod tytułem „kupię spółkę akcyjną w upadłości”. Istniejąca już spółka posiada nadany numer KRS, NIP, a także jest zarejestrowana i zgłoszona w kwestii podatku VAT, zatem nabycie spółki w drodze zakupu pozwala nie tylko zaoszczędzić sporo czasu, ale również nerwów związanych z dopełnianiem niezbędnych formalności i dużym prawdopodobieństwem popełnienia błędu, który dodatkowo wydłuża cały proces. Takie rozwiązanie daje również możliwość skorzystania z dotacji unijnych pod warunkiem, że inwestujemy w zakup spółki, której dotychczasowa działalność nie przekroczyła dwunastu miesięcy istnienia na rynku. Aby dokonać zakupu, dobrze jest skorzystać z pomocy firm specjalizujących się w pośrednictwie podczas kupna i sprzedaży spółek akcyjnych.

Współpraca z profesjonalistami sprawi, że wszelkie formalności związane z nabyciem akcji zostaną załatwione szybko i sprawnie, a niezbędna dokumentacja będzie skompletowana na czas. Nie zaskoczą nas wówczas niespodzianki związane z ewentualnymi błędami prawnymi. Sam zakup spółki odbywa się oczywiście za pośrednictwem notariusza, poprzez podpisanie stosownej umowy.