Windykowanie polubowne we Francji

windykacja

Francuskie firmy znane są z tego, że nie spieszą się z zapłaceniem należności. Żeby nie musieć martwić się o to, gdzie są pieniądze należne polskiemu przedsiębiorce, od windykowania nieuczciwych partnerów biznesowych są firmy windykacyjne. Na szybką i skuteczną windykację składa się wiele faz. Zwykle, całościowy przebieg odebrania należnych własności, zarówno w Polsce jak i we Francji składa się z windykacji wstępnej, postępowania sądowego i z postępowania egzekwującego.

Pierwszy etap windykacji w państwie Francuzów

rachunekNa początku warto wspomnieć, że na każdym z etapów procesu można zakończyć działanie procesu windykacyjnego. Cały proces jest rozplanowany ma trzy etapy i każdy z nich jest gorszy w skutkach od poprzedniego, by mieć sposób na zbyt nieuczciwych klientów, którzy notorycznie uchylają się od opłat. Niemniej, im szybciej zakończy się cała farsa tym lepiej dla wierzyciela i dłużnika. Na samym początku, każda z firm, zanim poprosi o pomoc firmę windykacyjną obserwuje swoich potencjalnych dłużników i monitoruje informacje o ich opóźnieniach w spłacie. Szybka windykacja we Francji jest najbardziej osiągalna, gdy oszukiwany klient odpowiednio szybko podejmie działania prowadzące do rozwiązania sprawy. Wtedy też, francuski kontrahent zauważy, że ma do czynienia z profesjonalistą, który dba o swoje interesy i nie chce tracić zaufanego klienta.

windykacjaW trakcie windykacji polubownej sam wierzyciel stara się o jak najłagodniejsze zakończenie sprawy, podobnie jak firma windykująca próbując porozmawiać o zaistniałej sytuacji, przedłużyć termin spłaty lub rozłożyć ją na raty. Niektórzy zgadzają się również na częściowe odroczenie odsetek. Najlepiej, gdyby wszelkie ponaglenia pisemne i listowne były przeprowadzone możliwe jak najbardziej profesjonalnie i z poszanowanie kodeksu cywilnego. Nie można sobie pozwolić na zbesztanie klienta bez wyraźnego powodu. Za drobną opłata można także uzyskać informacje o sytuacji finansowej windykowanego kontrahenta co może bardzo pomóc w dalszym postępowaniu, jeżeli pierwszy etap nie przyniesie skutków.

W Polsce jest też inny sposób na nakłonienie dłużnika do spłaty długu – wpis do Biura Informacji Gospodarczej lub Biura Informacji Kredytowej. Niestety, nie można tego zrobić w przypadku zagranicznego nierzetelnego klienta. We Francji można za to dowiedzieć się w jakim stanie jest zalegający z opłata klient poprzez wywiadownie gospodarcze. Tak samo jak krajowy rejestr informacji kredytowej mogą pomóc w uchwyceniu nieuczciwego dłużnika.