Rzeczoznawca potrzebny na już

Niekiedy przychodzi taki okres, że trzeba się wyprowadzić i sprzedać stary dom i kupić nowy. Problem pojawia się przy ustalaniu ceny. Wycena nieruchomości nie należy do najłatwiejszych czynności w życiu. W takich właśnie chwilach pojawiają się rzeczoznawcy nieruchomościowi – specjaliści, którzy wyceną domów trudnią się na co dzień.

Rzeczoznawca ze stolicy

rzeczoznawca nieruchomościZnalezienie rzeczoznawcy nie powinno sprawiać problemu dużej większości ludzi. W dobie internetu wystarczy w wyszukiwarkę wpisać frazę: „doświadczony rzeczoznawca nieruchomości w Warszawie”. W Polsce tego typu osób jest mnóstwo, jednak warto wcześniej prześledzić opinie i wybrać najkorzystniejszą ofertę. Warto jednak przyjrzeć się pracy rzeczoznawcy. Przeważnie zapomina się o tym zawodzie i przypomina się o nim, gdy nadchodzi konieczność sprzedaży lub kupna-sprzedaży nieruchomości. Czym dokładnie zajmuje się rzeczoznawca? Jak sama nazwa mówi, osoba ta prowadzi wycenę nieruchomości – budynków mieszkalnych, firmowych oraz gruntów ziemnych. Znajomość wartości tych obiektów jest konieczna nie tylko po to, by sprzedać lub kupić ziemię (wylicza się wtedy wartość rynkową nieruchomości).

rzeczoznawca nieruchomościRzeczoznawca pomaga urzędnikom Urzędu Skarbowego ustalić wysokość podatku od nieruchomości. W tej sytuacji mówi się o wartości katastralnej. Wartość odtworzeniowa nieruchomości liczona jest wtedy, gdy danego obiekt nie występuje na rynku. Jest ona konieczna również w przypadku, gdy oblicza się kwotę ubezpieczenia nieruchomości (np. w przypadku pożaru). Inną sytuacją, w której potrzebne jest wyliczenie wartości odtworzeniowej nieruchomości jest proces komunalizacji mienia – np. w przypadku odebrania ziemi przez komornika i przekazaniu jej do skarbu państwa. Obecnie wycena domu czy mieszkania przez rzeczoznawcę trwa niezwykle krótko, a do skorzystania z jego usługi potrzebnych jest tylko kilka najważniejszych dokumentów. Do sporządzenia wyceny nieruchomości mieszkalnej potrzebne są: numer księgi wieczystej, akt notarialny oraz zaświadczenie ze spółdzielni, umowę kupna-sprzedaży lub umowę z deweloperem – w zależności od tego, czy mieszkanie podlega pod spółdzielnię, czy zostało nabyte – od dewelopera lub z pierwszej ręki. Wycena mieszkania, choć dla osoby niezaznajomionej z tematem może być skomplikowane, z pomocą rzeczoznawcy okazuje się rzeczą zupełnie prostą i przyjemną.

Po pomoc specjalisty można sięgnąć również w sytuacji, gdy w następstwie nieszczęśliwego wypadku trzeba starać się o otrzymanie pieniędzy z ubezpieczenia. Najważniejsze jest jednak to, by dokładnie przejrzeć oferty poszczególnych firm zajmujących się wyceną nieruchomości, i prześledzić o nich opinie.