Rozwody – sprawy formalne

rozwody

Statystyki jasno pokazują, że liczba rozwodów z roku na rok wzrasta. Rozwodzą się nie tylko ludzie młodzi, ale nawet emeryci, zdarzają się też tak zwani wielokrotni rozwodnicy, czyli osoby które zakończyły związek małżeński więcej niż raz. Nawet coraz mniejsza liczba ślubów (szczególnie kościelnych) nie przełożyła się na mniejszą liczbę rozwodów.

Finalizacja sprawy rozwodowej

rozwodyCo roku tysiące ludzi decyduje się na ten krok. Część osób stara się jeszcze naprawić sytuację. Udaje się na terapię dla par, żyje w separacji, próbuje się dogadać z partnerem. Kiedy jednak wszystkie możliwości zawiodły, to do wyboru pozostaje trwanie w nieszczęśliwym związku lub rozwód. Jak się okazuje, to jednak nie takie łatwe. Przede wszystkim najpierw trzeba złożyć do sądu oficjalny wniosek rozwodowy i dostarczyć kopię do współmałżonka. Druga strona może celowo unikać odbioru wniosku, czy nie stawiać się w sądzie, wtedy sprawy się przeciągają. Przy składaniu wniosku trzeba też uiścić opłatę. Potem wiele zależy od tego co było zaznaczone we wniosku i jak ze sobą będą współpracować byli małżonkowie. Jeśli rozwód ma być bez orzeczenia o winie to sprawy idą szybciej. Wystarczy że obie strony chcą zakończyć związek jak najszybciej. Nie ma rozpraw sądowych ani wielokrotnych spotkań z prawnikami.

rozwodyJeśli jednak chcemy by rozwód był z orzeczeniem o winie, to musimy sądowi przedstawić dowody na to. Powodem może być alkoholizm, zdrada, zaniedbywanie obowiązków domowych. Uzyskanie takiego rozwodu jest trudne i może się przeciągać. Kolejna kwestia to podział majątku. Może to być kłopotliwe w przypadku kiedy obie strony brały kredyt na wspólne mieszkanie lub samochód, lub też kiedy obie strony bardzo chcą dostać daną rzecz np. dobry telewizor czy samochód. Trzecia kwestia to opieka nad dziećmi. Najczęściej jest tak, że opiekę dostaje matka, a ojciec widuje dzieci w weekendy i święta. Jeden z rodziców może zostać pozbawiony opieki – jeśli są podejrzenia, że dziecko będzie zaniedbywane, krzywdzone, czy też rodzic ze względu na nałóg lub chorobę nie zapewniłby godziwej opieki. Zwykle takie sprawy musi rozstrzygnąć sąd, szczególnie jeśli pojawiają się oskarżenia o nadużyciach czy stosowaniu przemocy wobec dziecka. Rozwód to zdecydowanie nic przyjemnego dla żadnej ze stron.

W końcu nikt nie wchodzi w związek małżeński myśląc, że kiedyś się on zakończy. Warto jednak wiedzieć, że wszelkie kwestie należy rozpatrywać oficjalnie, formalnie, na drodze sądowej. Trzeba się też nastawić, że sprawy rozwodowe mogą trwać nawet wiele miesięcy, zależnie od tego czy para miała dzieci i jaki miała majątek.

Więcej na: prawnicy.szczecin.pl