Kantory – czy można im zaufać?

wymiana walut w kantorze

W dobie współczesnego świata bardzo łatwo można zauważyć, że globalizacja postępuje z zawrotną prędkością. Ludzie decydują się na podróże po całym świecie i przywożą pieniądze do swojego domu z wielu różnych krajów. To wszystko prowadzi do tego, że rynek walutowy jest ożywiony jak jeszcze nigdy przedtem i wielu obywateli Polski oraz innych krajów na świecie potrzebuje stacjonarnego i stabilnego miejsca, gdzie będą mogli wymienić swoją walutę na taką, która jest im obecnie potrzebna.

Kantory godne zaufania?

Kursy walutNiemniej jednak, w Polsce istnieje wiele kantorów. Pytanie jakie pojawia się w związku z tym brzmi następująco – czy są godne zaufania? Przede wszystkim warto jest zauważyć, że gdy mowa o kantorach wymiany walut, to można wymienić dwa typy. Pierwszy z nich, to kantor stacjonarny, a drugi to kantor internetowy. Obydwa z nich zajmują się wymianą walut i świadczą bardzo podobne usługi, niemniej jednak, gdyby zagłębić się w meandry prawne, to bardzo szybko można zobaczyć, że na przykład stacjonarny kantor w Warszawie musi być wpisany do rejestru Narodowego Banku Polskiego, a strona internetowa świadcząca podobne usługi już nie, gdyż w świetle prawa, strona internetowa nie stanowi działalności kantorowej. Kolejną rzeczą, która różni kantor stacjonarny od kantoru internetowego jest to, że pracownicy kantoru stacjonarnego co rok muszą udowadniać swoją niekaralność, a sam właściciel punktu musi uczestniczyć w kursach prawnych.

wymiana walut w kantorzeZ drugiej strony, kantory internetowe opierają swoje działania tylko i wyłącznie na pięciu ustawach – ustawie o świadczeniu usług drogą elektroniczną, ustawie o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, ustawie o ochronie niektórych praw konsumenckich i ostatecznie – ustawie o ochronie danych osobowych i ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. W tym też miejscu można już dojść do wniosku, że z perspektywy zdrowego rozsądku kantory stacjonarne są znacznie bezpieczniejsze, między innymi dlatego, że podlegają bardziej rygorystycznym przepisom, ale i również podlegają skrupulatnym kontrolom oraz muszą składać sprawozdania finansowe praktycznie co kwartał. To tylko pokazuje, że stacjonarne kantory są zdecydowanie bardziej pod lupą i tym samym, dokładniej nadzorowane. Taki nadzór z kolei zdecydowanie obniża ryzyko oszustwa i często prowadzi do tego, że kantory dążą do jak najlepszej jakości świadczonych usług. Jak więc widać, kantory stacjonarne i internetowe to dwie dziedziny, które na pierwszy rzut oka działają prawie tak samo, ale po głębszym zastanowieniu, w świetle prawa są one diametralnie różne od siebie.

Ważnym też jest pamiętanie o tym, ze kantory mimo wszystko nie dążą do tego, aby oszukiwać swoich klientów. Wbrew pozorom – ich utrzymanie zależy od renomy i opinii jaką posiadają, dlatego też jeśli chce się wymieniać walutę, to powinno się zdecydować na placówkę znaną, z dobrą opinią i najlepiej stacjonarną.