Czy praca w księgowości jest trudna?

księgowość

Kiedyś praca w księgowości kojarzyła się z monotonnym wpisywaniem każdej faktury do ksiąg rachunkowych i nudnym przeliczaniem i wpisywaniem kwot i liczb do kolumny. Każda praca, na której się nie znamy, wydaje się trudna — a praca w księgowości to ciągłe śledzenie zmian w ustawach oraz monitorowanie różnych poprawek do ustaw.

Jak jest z tym w rzeczywistości?

profesjonalna księgowośćDo zakresu obowiązków księgowego należy: prowadzenie ksiąg rachunkowych czy ewidencji zdarzeń na podstawie dowodów księgowych, sporządzenie sprawozdań finansowych i podatkowych, sprawdzanie aktywów oraz pasywów, dbanie o płynność finansową, dokonywanie transakcji na koncie bankowym firmy, ale i wiele innych. Wbrew pozorom, księgowość wcale nie jest nudna, ani trudna. Mało tego może być banalna jeśli mamy dryg do liczenia i lubimy czytać nowinki z tej branży. Praca w księgowości jest dodatkowo łatwa, ponieważ istnieje na rynku bardzo dużo programów wspomagających pracę księgowych. Programy te wszystko za nas liczą, trzeba tylko wpisać odpowiednie dane. Oczywiście profesjonalna księgowość w tarnowskich górach musi zmierzyć się również z presją czasu i terminami. Pracy w księgowości jest dużo, dlatego umiejętność wykonywania ich w odpowiedniej kolejności jest kluczowa.

księgowośćCzęsto jest to również działanie pod presją czasu, właśnie ze względu na konieczność dotrzymania ustawowych terminów. Jeśli przeraża nas prawniczy język, a na samą myśl o pracy na komputerze drżą nam ręce — dajmy sobie spokój. Rachunkowość i finanse to naprawdę stabilna i rozwojowa ścieżka rozwoju, ale trzeba po prostu to lubić. Oczywiście, nie będzie tak, że raz przyswojona wiedza już pozostanie w naszej pamięci. Niezbędne jest przepracowanie jej na wielu przykładach. I właśnie dotykamy tematu, że rachunkowość wcale nie jest nudna. Każdy przypadek jest inny i mamy do czynienia z różnymi sytuacjami. Mówi się, że osoby pracujące w księgowości to osoby nietolerancyjne i pedantyczne. Co do drugiego zgodzimy się jak najbardziej, osoby te muszą być pedantyczne i dokładne inaczej nic nie funkcjonowałoby, tak jak powinno. Natomiast czy są nietolerancyjne? Raczej, zależy to od człowieka. Jeśli mamy do czynienia z rzetelną firmą, to profesjonalne księgowe obsłużą każdego tak jak to powinno wyglądać w praktyce.

Z całą pewnością praca na odpowiedzialnym stanowisku w specyficznym dziale firmy, jakim jest księgowość, gdzie mamy do czynienia z nieustannym przepływem informacji, nie może być nudna i monotonna. A dobry księgowy zawsze znajdzie pracę w tej dziedzinie.